Gelinin Zarafeti

PHOTO BY DARINA TOMAS PHOTOGRAPHY

Tüm gözler üzerindedir;
Albenisi, sadeliğinden gelir..
Duruşu, adımları, ifadesi, dansı ile bir şölendir Gelin..
Hafızalarda iz bırakan; parmak izi gibi öznel, zarafetidir.

Gelinler, gelinlikler bize hep zarafeti çağrıştırır.

Bembeyaz karlar gibi sade ve derin… Ve tam olarak bu yüzden ihtişamlı…

~.~

Zarafet, bir oluş halidir. Düşünce, söz ve eylemlerimizin bütününden yansır. Duruşumuz, adımlarımız, sözlerimiz, iletişim biçimimiz, temas etme seçimlerimiz tümüyle zarafete dahildir. 

Her şeyin yolunda olduğu, sakin ya da neşeli olduğumuz zamanlarda zarafet, daha kolay ışıldayan bir haldir. Sözümüze, eylemimize özen göstermek; böyle zamanlarda daha mümkündür.
Ancak koşullar değiştiğinde, belki işler ters gittiğinde; azıcık stres, kaygı ya da heyecan yaşadığımızda veya çok coşkulu hissettiğimizde ifademiz etkilenebilir ve aslolan bu koşullar altında da zarafetimizi koruyabilmektir.

Photo by Stephen Bunn 


Gelinin Zarafeti programı;
duruş, performans ve bakım aşamalarından oluşuyor. Amacım, ışığını yansıtmak isteyen gelinlere; zarafetlerini açığa çıkaracak ve kendi kişisel alanlarında fiziksel ve duygusal olarak konfor sağlayacak uygulamalarla destek olmak.
Bu programa katılanlar; uzun saatler gelinlikle konforlu hareket edebilmenin yollarını deneyimleyecek, fotoğraf ve video çekimleri için pozlama provaları yapabilecek, düğün performansları öncesi kendi kişisel öz bakım planlarını oluşturabilecek ve kendilerini duygusal ve fiziksel olarak rahatlatacak, enerji verimliliklerini arttıracak pratikler kazanacaklar.

 

DURUŞ
Gelinlikle uzun saatler konforlu hareket edebilmek için:
D U R U Ş
D E N G E
Y Ü R Ü Y Ü Ş
Fotoğraf çekimleri ve video kayıtları için:
P O Z Çalışmaları (Yüz ve Beden)

~.~


PERFORMANS
Gelin için evlilik töreni; ister sade bir nikah, ister ihtişamlı bir düğün olsun; tam anlamıyla bir performans niteliğindedir.
???? M E R K E Z İ N D E   KALMAK
???? E N E R J İ Y İ   V E R İ M L İ kullanmak
???? T U T U M L A R
???? G E V Ş E M E

~.~


BAKIM
Performansımız için ihtiyacımız olan kişisel hazırlığımıza yönelik öz bakım planımızı oluşturacağız. Bu aşamayı çok önemsiyorum. Bütünsel bir yaklaşımla, sadece evlilik töreni için değil; hayat boyu işimize yarayacak kendi kişisel özenimiz üzerine çalışacağız.

 

Gelinin Zarafeti programı, insan hayatının oldukça heyecanlı ve belki de en yoğun zamanlarından biri olan evlilik törenlerinde; zarafetinden ödün vermek istemeyen, ifadesiyle ışığını yansıtmak isteyen gelinler için tasarlandı.

Zarafet, fiziksel görünümümüzle sınırlı değil. Gelinliğimiz, makyajımız ya da aksesuarlarımız elbette özen gösterdiğimiz; hazırlıklarımızda öncelik verdiğimiz unsurlar. Ancak söz konusu zarafet olduğunda, bunlardan fazlasına ihtiyacımız var.

Photo Source: Pinterest – junebugweddings.com

 

Zarafet için, sözlükte birkaç anlam yer alıyor. Birinde; ‘bir şeyin dış yüzü, kılıf, kabuk‘ yazıyor. Bir diğerinde, ‘bir şeyin nerede nasıl yapıldığını belirten sözcük‘ deniyor. Bir başka anlam ise, ‘zariflik, güzellik‘ olarak belirtilmiş.
Gelinin Zarafeti programı, bu anlamların işaret ettiklerini kapsayan bir içeriğe sahip.

Duruş, Performans ve Bakım aşamalarından oluşan program ile ilgili bilgilere birlikte gözatalım.

DURUŞ

Duruşumuz, zarafetimize yön veren destekçilerimizden.

Fiziksel pratiklerin yer aldığı duruş aşamasında hem ayakta hem de oturarak; gelinliğin sınırları özelinde egzersizler yapacağız. Performansımıza etkisi çok kuvvetli olan bedenimizin konforlu halini keşfedip; gelinliği ya da kostümümüzü uzun saatler rahatlıkla taşıyabilmenin püf noktaları üzerinde çalışacağız.

Bunun dışında, fotoğraf çekimlerinde poz verirken; duruşumuzla bize avantaj sağlayacak uygulamaları deneyimleyeceğiz; fotoğraflarda kullanabileceğimiz pozlar üzerinde çalışacağız.

Hem konforlu hem de dengeli yürüyüş için; adım pratikleri yapacağız.

Merkezimizde kalmanın, duruşumuz ve dengemiz için sunduğu faydadan yola çıkarak; davranışlarımızdaki ve beden dilimizdeki ölçülülük üzerinde çalışacağız.

Yüz ifadelerimizin etkilerini de yine bu bölümde değerlendireceğiz.


Paulo Coelho zarafet için şöyle diyor:

Vücudunuzu düşündüğünüzde ruhunuzu da düşünmüş olursunuz ve biri diğerine her zaman yardım eder.‘

Bedenle, iç iklim elele gider. Birindeki değişiklik, kaçınılmaz olarak diğerine yansıyacaktır.

 

Bu aşamada yapacağımız çalışmaların, prova niteliğinde olduğunu söyleyebilirim. Prova, ne kadar iyi olursa; performans da o denli iyi geçecektir.

PHOTO BY – STEPHEN BUNN

PERFORMANS

Gelin için evlilik töreni; ister sade bir nikah, ister ihtişamlı bir düğün olsun; tam anlamıyla bir performans niteliğindedir. Tüm gün adeta uydu gibi geline eşlik edecek olan kameralar ve objektifler; tüm detayları kayıt altına alabilmek için tümüyle geline odaklanırlar. Öte yandan, hem davetlilerin hem de organizasyona dahil olan diğer herkesin dikkati yine gelin üzerindedir. Özetle, başrolde gelin vardır. Hem bu ilgiyi yönetmek hem de bu anlamlı törenin tadını çıkarmak, kuşkusuz iyi bir performans gerektirir.

  • İlk olarak; merkezimizde kalmayı hatırlamak gün boyu en büyük avantajımız olacaktır. Bu sebeple, hem fiziksel hem de iç dengemiz için merkezimizde kalmaya yönelik egzersizler yapacağız. Nefes uygulamaları, meditasyon pratikleri, kendi kişisel alanımız ve sınırlar, bu pratiklerin altında yer alan ana başlıklarımız.

  • Enerjimizi verimli kullanabilmek, yine performansımıza katkısı olan bir diğer odağımız. Akıştaki taslak plana göre, evlilik törenini giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinden oluşan bir kompozisyon gibi inceleyeceğiz ve ardından kendi kişisel enerji grafiğimizi çıkaracağız. Bu grafik, uygulamada bize rehberlik edecek. Zamanlama, performansın olmazsa olmazlarından.

  • İletişim ve etkileşimlerimizdeki tutumumuz, zarafete dahil olan konularımız. Tutumlarımız, eylemlerimize yansıyor. Burada, kolaylaştırıcı ve yine bize avantaj sağlayacak gözlem becerisine yönelik bazı anahtarlar edineceğiz. Sadece tören esnasında değil, öncesinde de gelen talepleri dengeli karşılayabilmek, istekleri net ve etkili bir iletişimle ortaya koyabilmek için tutumlarımıza bakacağız.

  • Gevşeyebilmek, iyi bir performansa giden yolda çok önemli bir unsur. Prova elbette önemli, ancak mükemmelliyetçilik zarafete dahil değil. Ne kadar çalışırsak çalışalım; bildiğimiz tüm detayları planlayalım; yine de beklenmedik durumlarla karşılaşmamız çok muhtemeldir. Bu nedenle, stres anlarında kullanabileceğimiz gevşeme yöntemleri, bizi hem rahatlatacak hem de ışıldamamızı kolaylaştıracaktır. Anın tadını çıkarabilmek de zarafete dahildir; hele kendi evlilik töreninde !

Photo by Stephen Bunn

ÖZBAKIM

Nasıl ki sanatçılar, performansları için, değerli bir ön hazırlık sürecinden geçiyorlarsa; biz de performansımız için, kişisel hazırlığımızda ihtiyacımıza yönelik bir öz bakım reçetesi çıkaracağız. Özen, çok değerli bir araç. Kendine özenli davranmayı yeterince pratik etmemiş biri; performans anında ne kendine ne de başkalarına özenli davranabiliyor maalesef. Ya da -meli -malı davranışları eğreti duruyor, oturmuyor. Bu nedenle, özeni zemine yayacağız. İçerisinde çok fazla detay olan bir etkinliğe hak ettiği performansı sunabilmek de layıkıyla tadını çıkarabilmek de kendimize özenle başlıyor.

Sadece evlilik töreni için değil, hayat boyu işimize yarayacak bütünsel bir yaklaşımla; kendi kişisel öz bakım rutinimizi oluşturacağız. Tamamen kişiye özel uygulamaların ve bir süre pratik edilmesiyle fayda alınacak çalışmaların yer aldığı bu aşamanın, gelinin kendisine vereceği çok değerli bir hediye olduğunu düşünüyorum. Yemek yeme pratiği, cildimizin ihtiyaç duyabileceği uygulamalar, temas ettiklerimiz ya da maruz kaldıklarımıza özen vs. gibi örnekler bu aşamadaki örneklerden sadece birkaçı.

~.~

 

İhtiyacımız olanları belirledikten, yapabileceklerimizi ortaya döktükten sonra; ayıklamaya başlayacağız. Gereksiz olanı bırakmak, bizi hafifletir ve hafiflik kesinlikle zarafete dahildir.

Sadeleşmenin, hem çok rahatlatıcı hem de bir o kadar enerji verici olduğunu düşünüyorum. Evlilik töreni öncesinde yapılabilecek en iyi yatırımlardan biri olabilir bu. 

~.~

Provalar yapıldı, fazlalıklar çıkarıldı… Gelin, artık törenine hazır… Hem de ağız tadıyla…

Bembeyaz karlar gibi sade ve derin.. ve bu yüzden ihtişamlı….

Hayatınızın en özel günlerinden birine, zarafetin eşlik etmesini dilerim ve paylaşacaklarımızın yaşamınızın kalanı için de size zarafet konusunda rehberlik etmesini umuyorum.

Gelinin zarafeti programını, tüm heyecanlı gelinlere adıyorum… Çünkü, ben de çok heyecanlıydım…

ÖNEMLİ BİLGİLER

 

  • Randevu almak için zarafetegitimleri@gmail.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.
  • Gelinin Zarafeti programı, kişiye özeldir. Bu nedenle sadece birebir çalışma yapılabilir.
  • Program içeriği toplamda yaklaşık 4 saatlik bir süreye ihtiyaç duyuyor. Bunu 2 (iki) oturumda yapmayı öneriyorum.